Ми з вами живемо в епоху постправди та фейків, факт-чекінг не робимо не лише ми – пересічні громадяни, але, на жаль, і більшість журналістів. Тому будь-яка новина, особливо з емоційним заголовком, поширюється зі швидкістю світла. Окрім цього, сьогодні є інформаційні площадки, які створювалися саме для того, аби заробляти гроші на інформації. Тому заплатити за розміщення новини, аби її побачила вся Україна, – взагалі не проблема. А поширити армією ботів у соцмережах ще легше, ніж заплатити за новину.
По-перше, звичайно, це великі бізнеси
Навколо будь-якого з них ви завжди побачите охочих побудувати свою репутацію за рахунок когось більш великого. Адже це легко зробити — ніхто з нас не святий і на сонці є плями. А великі бізнеси до того ж мають гроші, тому здебільшого інформаційна атака на великий бізнес — це спроба шантажу з надією заробити
Але «щастить» на інформаційні атаки не тільки великим гравцям ринку. Час від часу прилітає і тим, хто взагалі на це не очікував. У мене був кейс. До мене звернулася невелика експедиторська компанія, яка взагалі ніколи не займалася власним піаром і навіть у страшному сні уявити не могла, що стане учасником таких подій. Але раптом виявилася замішаною у скандалі національного рівня. Тобто в буквальному розумінні вони прокинулися вранці відомими на всю країну. І, як ви розумієте то був не той випадок, коли «чорний піар — також піар»
За добу в інформаційному полі з’явилося понад 100 новин з їхньою згадкою, програма з розлідуванням на добре відомому каналі, присвячена особисто їм, ролики в YouTube і незліченні пости в соцмережах, які поширювалися ботами зі швидкістю 300 штук на годину.
Тобто ситуація, яку великий бізнес переніс би просто як неприємну, їм загрожувала повним знищенням. Бо, по-перше, вони не розуміли, що робити. А, по-друге, через свій розмір вони були не настільки незамінні для своїх партнерів. А співпрацювали вони саме з великими компаніями, котрі побачивши такий шторм в інформаційному полі, просто вирішили, що їм дешевше і репутаційно, і матеріально розірвати контракт.
Всю цю картину найкраще видно у системі моніторингу ЗМІ.
У будь-якій кризовій ситуації найважливіше, що у нас є — це час. Точніше, це те, чого у нас немає, особливо у випадку із замовною інформаційною атакою. Той, хто нас «атакує» апріорі на кілька кроків попереду та має чітко прописаний сценарій.
З огляду на все це нам важливо діяти максимально оперативно. Тому:
Збираємо «антикризову» команду.
Як правило вона складається з юриста, pr-фахівця, служби безпеки та керівників тих підрозділів, чиї дані та інформація можуть бути необхідні нам для вирішення питань.
Завдання «антикризової команди» - розібратися з чим/ким ми маємо справу, як діємо тут і зараз, що саме кажемо, які свої позиції нам важливо убезпечити насамперед: клієнти, контракти, співробітники, партнери та інші стейкхолдери, яких важливо сповістити про реальний стан справ та заспокоїти.
Підключаємо агентство моніторингу ЗМІ та соціальних мереж.
Це фахівці, які «вивантажуватимуть» нам усі матеріали зі згадкою нашої компанії. У пік атаки одразу, як тільки виходить новий матеріал. Надалі кожні 1-2 години. Це дозволяє нам оперативно реагувати на всі нові наступи та розповсюдити нашу позицію.
Складаємо позицію компанії щодо питання, в якому нас звинувачують.Розсилаємо у всі ЗМІ, в яких вийшли матеріали про нас з проханням додати нашу позицію у новину, що вийшла, і висвітлити ситуацію з урахуванням думки всіх сторін.
Розміщуємо її на всіх ресурсах компанії: власний сайт, сторінки у соціальних мережах, дружні ЗМІ, сторінки лояльних партнерів та навіть особистих друзів.
Якщо ми маємо справу з масштабною кампанією проти нас, розмір нашої відповіді має бути порівнянний з «атакою». Тому при необхідності ставимо пости з нашою позицією на рекламне просування з націленням на ті аудиторії, яким важливо почути наше повідомлення.
За потреби записуємо звернення СЕО-компанії, яке може бути більш емоційно забарвленим, ніж позиція для ЗМІ та містити в собі послання про те, що ми маємо намір відстоювати своє добре ім'я та репутацію.
Складаємо «Питання-Відповідь» про те, що відбувається для своїх співробітників, яким, напевно, будуть ставити питання оточуючі.
Складаємо юридичне спростування та вимогу про зняття недостовірної інформації для першоджерела неправдивої новини
Як показує практика роботи в нашій країні, це є малоефективним інструментом і ми нічого не зможемо довести в суді. Але з погляду громадської думки наша готовність відстоювати своє чесне ім'я в правовому полі завжди має позитивну репутаційну вагу. Тому в суд із цією історією теж краще йти.
Підключаємо агентство з роботи з коментарями у соціальних мережах. Відстоюємо свою позицію, висвітлюємо факти та важливі для нас моменти.
Перше: не всі опоненти обмежуються інформаційною атакоюМетою може бути не лише ваша зіпсована репутація, а і усунення вас з ринку назавжди. Тому варто враховувати наступні кроки, які можуть полягати в організації різноманітних перевірок, блокуванні роботи та підключенні інших адмін ресурсів. Ваше завдання — убезпечити себе заздалегідь. Друге: важливо відстежити момент, коли хвиля інформаційної атаки почне сходити нанівець і не підігрівати її власними силамиБудь-яка новина сьогодні живе в інформаційному просторі в середньому три доби. Після цього часу відбувається щось нове і увага журналістів та громадськості автоматично перемикається. Ваше завдання — вчасно замовчати Третє: коли перший шок від атаки зменшиться й ми починаємо розуміти Хто, Чому і Навіщо це організував, часто включається злість та азартЦе дуже природні почуття, але їх також дуже важливо взяти під контроль на цьому етапі. Бажання «помститися» і завдати удару у відповідь вимагає часу, матеріальних та людських ресурсів, плюс тягне за собою підігрів теми в інформаційному полі. На цьому етапі ми маємо чесно відповісти на запитання: чи можемо ми зараз дозволити собі «війну» і наскільки вона є ефективною для нашого бізнесу?