Illustration

Ми з вами живемо в епоху постправди та фейків, факт-чекінг не робимо не лише ми – пересічні громадяни, але, на жаль, і більшість журналістів. Тому будь-яка новина, особливо з емоційним заголовком, поширюється зі швидкістю світла. Окрім цього, сьогодні є інформаційні площадки, які створювалися саме для того, аби заробляти гроші на інформації. Тому заплатити за розміщення новини, аби її побачила вся Україна, – взагалі не проблема. А поширити армією ботів у соцмережах ще легше, ніж заплатити за новину.

Хто може стати жертвою інформаційної атаки?

 • icon

  По-перше, звичайно, це великі бізнеси
  Навколо будь-якого з них ви завжди побачите охочих побудувати свою репутацію за рахунок когось більш великого. Адже це легко зробити — ніхто з нас не святий і на сонці є плями. А великі бізнеси до того ж мають гроші, тому здебільшого інформаційна атака на великий бізнес — це спроба шантажу з надією заробити

 • icon

  Але «щастить» на інформаційні атаки не тільки великим гравцям ринку. Час від часу прилітає і тим, хто взагалі на це не очікував. У мене був кейс. До мене звернулася невелика експедиторська компанія, яка взагалі ніколи не займалася власним піаром і навіть у страшному сні уявити не могла, що стане учасником таких подій. Але раптом виявилася замішаною у скандалі національного рівня. Тобто в буквальному розумінні вони прокинулися вранці відомими на всю країну. І, як ви розумієте то був не той випадок, коли «чорний піар — також піар»

  За добу в інформаційному полі з’явилося понад 100 новин з їхньою згадкою, програма з розлідуванням на добре відомому каналі, присвячена особисто їм, ролики в YouTube і незліченні пости в соцмережах, які поширювалися ботами зі швидкістю 300 штук на годину.

  Тобто ситуація, яку великий бізнес переніс би просто як неприємну, їм загрожувала повним знищенням. Бо, по-перше, вони не розуміли, що робити. А, по-друге, через свій розмір вони були не настільки незамінні для своїх партнерів. А співпрацювали вони саме з великими компаніями, котрі побачивши такий шторм в інформаційному полі, просто вирішили, що їм дешевше і репутаційно, і матеріально розірвати контракт.

Тож, якщо підсумувати жертвою інформаційної атаки стають:

  icon

  великі бізнеси, коли є реальний привід для такої атаки, або коли є бажання певних людей зробити собі репутацію за чужий рахунок

  icon

  малий та середній бізнес, який опинився в центрі чужого скандалу та щоб позбутися їх з ринку

Механіка інформаційної атаки, як правило, виглядає наступним чином:

  icon

  Першу новину публікує у себе в соцмережах який-небудь «небайдужий експерт». Його пост є підгрунтям для більш поважних медіа зробити новину з поправкою, що це не їх бачення, а «як вважає Іван Іванов». Тобто це думка, яка немов би то не потребує факт-чекингу

  icon

  Першоджерелом можуть бути також і так звані «мусорні» сайти, але у них дуже низькій рівень довіри, тому ними користуються рідко для розміщення першої новини. Але можуть використовувати як інструмент розповсюдження інформації

  icon

  Наступний крок — соцмережі і розповсюдження ботами на сторінках в регіональних пабліках і в коментарях на сторінках лідерів думок та державних діячів

  icon

  Залежно від теми — генерація відео-контенту: у програмах-розслідуваннях, на YouTube-каналах громадських активістів і знов з розповсюдженням в соцмережах

  icon

  При відносно великих бюджетах, ще один крок — організація мітингів. Вони дають емоційну картинку та є наступним інформприводом

Всю цю картину найкраще видно у системі моніторингу ЗМІ.

Тож що робити під час інформаційної атаки?

У будь-якій кризовій ситуації найважливіше, що у нас є — це час. Точніше, це те, чого у нас немає, особливо у випадку із замовною інформаційною атакою. Той, хто нас «атакує» апріорі на кілька кроків попереду та має чітко прописаний сценарій.
З огляду на все це нам важливо діяти максимально оперативно. Тому:

 • icon

  Збираємо «антикризову» команду.
  Як правило вона складається з юриста, pr-фахівця, служби безпеки та керівників тих підрозділів, чиї дані та інформація можуть бути необхідні нам для вирішення питань.
  Завдання «антикризової команди» - розібратися з чим/ким ми маємо справу, як діємо тут і зараз, що саме кажемо, які свої позиції нам важливо убезпечити насамперед: клієнти, контракти, співробітники, партнери та інші стейкхолдери, яких важливо сповістити про реальний стан справ та заспокоїти.

 • icon

  Підключаємо агентство моніторингу ЗМІ та соціальних мереж.
  Це фахівці, які «вивантажуватимуть» нам усі матеріали зі згадкою нашої компанії. У пік атаки одразу, як тільки виходить новий матеріал. Надалі кожні 1-2 години. Це дозволяє нам оперативно реагувати на всі нові наступи та розповсюдити нашу позицію.

 • icon

  Складаємо позицію компанії щодо питання, в якому нас звинувачують.Розсилаємо у всі ЗМІ, в яких вийшли матеріали про нас з проханням додати нашу позицію у новину, що вийшла, і висвітлити ситуацію з урахуванням думки всіх сторін.

 • icon

  Розміщуємо її на всіх ресурсах компанії: власний сайт, сторінки у соціальних мережах, дружні ЗМІ, сторінки лояльних партнерів та навіть особистих друзів.
  Якщо ми маємо справу з масштабною кампанією проти нас, розмір нашої відповіді має бути порівнянний з «атакою». Тому при необхідності ставимо пости з нашою позицією на рекламне просування з націленням на ті аудиторії, яким важливо почути наше повідомлення.

 • icon

  За потреби записуємо звернення СЕО-компанії, яке може бути більш емоційно забарвленим, ніж позиція для ЗМІ та містити в собі послання про те, що ми маємо намір відстоювати своє добре ім'я та репутацію.

 • icon

  Складаємо «Питання-Відповідь» про те, що відбувається для своїх співробітників, яким, напевно, будуть ставити питання оточуючі.

 • icon

  Складаємо юридичне спростування та вимогу про зняття недостовірної інформації для першоджерела неправдивої новини

  Як показує практика роботи в нашій країні, це є малоефективним інструментом і ми нічого не зможемо довести в суді. Але з погляду громадської думки наша готовність відстоювати своє чесне ім'я в правовому полі завжди має позитивну репутаційну вагу. Тому в суд із цією історією теж краще йти.

 • icon

  Підключаємо агентство з роботи з коментарями у соціальних мережах. Відстоюємо свою позицію, висвітлюємо факти та важливі для нас моменти.

А тепер три речі, про які важливо пам'ятати

Перше: не всі опоненти обмежуються інформаційною атакоюМетою може бути не лише ваша зіпсована репутація, а і усунення вас з ринку назавжди. Тому варто враховувати наступні кроки, які можуть полягати в організації різноманітних перевірок, блокуванні роботи та підключенні інших адмін ресурсів. Ваше завдання — убезпечити себе заздалегідь. Друге: важливо відстежити момент, коли хвиля інформаційної атаки почне сходити нанівець і не підігрівати її власними силамиБудь-яка новина сьогодні живе в інформаційному просторі в середньому три доби. Після цього часу відбувається щось нове і увага журналістів та громадськості автоматично перемикається. Ваше завдання — вчасно замовчати Третє: коли перший шок від атаки зменшиться й ми починаємо розуміти Хто, Чому і Навіщо це організував, часто включається злість та азартЦе дуже природні почуття, але їх також дуже важливо взяти під контроль на цьому етапі. Бажання «помститися» і завдати удару у відповідь вимагає часу, матеріальних та людських ресурсів, плюс тягне за собою підігрів теми в інформаційному полі. На цьому етапі ми маємо чесно відповісти на запитання: чи можемо ми зараз дозволити собі «війну» і наскільки вона є ефективною для нашого бізнесу?

Найкращим «щепленням» від інформаційних атак, які допоможуть пройти їх менш болісно, є превентивні заходи.

  icon

  На жаль, прогнозувати можна не все, але все-таки можна. Тому дуже гарна звичка — робити карту ризиків. Одразу на рік. Позначаючи, які теми для вашого бізнесу ризикові, детально прописуючи місяць, коли це може відбутися, хто може стати ініціатором та як ви плануєте реагувати

  icon

  Другий напрям — це системна робота з комунікаціями власної компанії. Ваша цільова аудиторія повинна знати про вас багато позитивного. Це ваш фундамент у будь-якій кризі. Гарний приклад був з інформаційною атакою на відомі салони GBar. Їм вдалося нівелювати негатив за рахунок добровільної підтримки лояльних клієнтів, яких виявилося у сотні разів більше ніж очікували конкуренти, що ініціювали атаку. Системний піар та грамотний маркетинг — це ваш надійний щит

  icon

  Третя гарна звичка — заручатися підтримкою з боку профільних асоціацій та бізнес-спільнот. Я неодноразово бачила, як вони виступають єдиним фронтом на підтримку одного зі своїх учасників, що опинився мішенню атаки. Більш того, ви можете стати засновниками власної — і використовувати її як інструмент для вирішення питань бізнесу

В цілому ж, я вам щиро бажаю ніколи не ставати мішенню інформаційної атаки. Це адреналінова пригода, але наслідки все одно неприємні.

Made with